top of page

Sıcak Mine Sanatı

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2021

M.Ö. 1800’lere varan geçmişi ile mine; altın, gümüş ya da bakır gibi madenler üzerine cam tozlarının son derece zarif teknikler ile bezenmesi sanatıdır.Mine; altın tozları, cam tozları, metal oksitler ve birçok kimyasalın bileşimi olan bir malzemedir. Bezenecek olan metal yüzeye hazırlanan mine tozu sürülür ve fırınlanır. Sıcak fırında mine eriyerek metal yüzeyle kaynaşır ve camsı bir görünüm alır.


Mine, metal nesnelerin parlak kırmızı hale gelen, yüksek sıcaklıkta, eritilerek birleştirilmesiyle camsı bir yüzey olacak şekilde kaplanmasıdır.

Altın, gümüş ya da bakır üstüne uygulanan minenin özel fırınlarda 820°-950°C’de pişirilmesiyle taban malzemesi ile kaynaşması sağlanır.


Kurslarımız Hakkında


Opak Mineler; ışığı geçirmeyen, opal mineler; ışığı yaı geçiren ve transparan  mineler; ışığı tam olarak geçiren gibi çeşitli malzemeleri ayrı ayrı ve harmanlayarak tasarımlarımıza uygulayacapımız ve zenginliklerle dolu mine yöntemlerini öğrenip, hayal gücümüzü işleyebileceğiniz bu keyif, konsantrasyon ve yaratıcılıkla dolu derslerimizde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarız.Sıcak mine kurslarımız haftada bir gün üç saat olarak verilmektedir ve aylık ücretlendirilir. Aynı zamanda belli dönemlerde organize ettiğimiz tadımlık çalışmalara katılabilirsiniz.


Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.


1.668 görüntüleme0 yorum
bottom of page